Kes meil metsas elavad?

Kui esmaspäeva, 21. jaanuari kargevõitu talvehommik mõne esimese klassi õpilase lapsevanema muretsema pani, siis õpilased ootasid põnevusega retke RMK Oandu külastuskeskusesse.

Seljas ilmastikule vastav riietus ja jalanõud, algas sõit Lahemaale. Oandul ootas Kadrina õpilasi ilus päikseline talveilm ja loodusgiidid.

Külastuskeskuse rännakujuht näitas lõike loodusfilmist "Kes meil metsas elavad?". Film õpetas tundma meie metsade loomi, linde ning nende elukeskkonda. Uuriti metsloomade nahku, koljusid, väljaheiteid, näritud käbisid jms ikka selleks, et teada saada, kellele need kuuluvad ja miks nad just niisugused on.

Igaüks sai meisterdada jäljekaarti, millel kopra, hundi, ilvese ja metssea jälg. Räägiti aasta- ja rahvusloomast ning loomade rahvapärastest nimetustest. Meie rahvusloomaks on hunt. Hundil on palju rahvapäraseid nimetusi, sest vanasti kartsid inimesed teda nii hullusti, et ei julgenud isegi seda sõna "hunt" suhu võtta. Mõned rahvapärased nimed on susi, kriimsilm, võsavillem, hallivatimees, metsakutsa, metsatöll, Püha Jüri kutsikas jne.

Veel saadi teada, et 2019. aasta looma tiitlit kannab kobras ehk piiber, kes loob ka teistele loomadele elupaiku. Aasta linnuks on öösorr, kellel rahvakeeles ka sedavõrd palju teisi nimesid: ööketraja, öölohakas, öölott, ööplaksutaja, ööema, ööpääsuke, hobuseorel, takutoristi, päevapetja, metsavanamoor, …

Seejärel toimus metsaretk Lahemaa loodusrajal, kus otsiti metsaelanike tegevuse jälgi ning uuriti, mida nad sel aastaajal söövad ning teevad. Oma jälje oli lumele jätnud jänes, hiir, rebane. Lumele jäid ka Kadrina koolilaste jäljed.

Kirjutas õpetaja Rita Rammo, pildistas õpetaja Kersti Tarkmees

Sa oled siin: Avaleht Uudised Õppetöö Kes meil metsas elavad?