Erasmus+ Sloveenias

Sloveenias turvalist internetti otsimas ehk kuidas internetis nii toimetada, et ei peaks ühtegi klikki hiljem kahetsema.

21.-27. oktoobrini viibisid Kadrina Keskkooli õpilased Maris Kerov, Maria Elisabeth Bremen, Liis Lillemägi ja Tanel Kesamaa ning õpetajad Merike Sikk, Hegi Soosaar ja Holger Bremen Erasmus+ programmi raames Sloveenia Kranj'i linnas. Projekti "Internet: Under my skin" seekordse kohtumise teemaks oli interneti turvalisus. Peale Eesti ja Sloveenia osalevad projektis ka Tšehhi, Hispaania ning Portugal.

Ette tuli valmistada 3 esitlust. Esiteks enda riigi, kooli ja kodukoha tutvustus, teiseks näited internetialastest õigusrikkumistest oma riigis ning esitlus erinevatest autoriõigustega seonduvatest mõistetest. Teiste riikide esitlusi kuulates saime teada, milliseid internetiga seonduvaid seaduserikkumisi on erinevates riikides toimunud ning samuti õppisime palju interneti turvalisuse kohta.

Külastasime ka Sloveenia pealinna Ljubljanat. Seal käisime Sloveenia Tehnoloogiapargis ARNES, kus meile räägiti interneti turvalisusest ning sellest, kuidas kõik, mida me internetis teeme, talletub sinna. See pani vägagi mõtlema selle üle, kuidas saaks internetis nii toimetada, et ei peaks ühtegi klikki hiljem kahetsema. Samuti tutvusime linnaga, ning külastasime künka otsas asuvat Ljubljana kindlust.

Saime näha ka Sloveenia imeilusat loodust. Külastasime Triglav rahvusparki, kus meil oli võimalus imetleda vaadet 15Vogeli mäe otsast. Tanel: "Kõige meeldejäävam mälestus Sloveeniast on minu jaoks ilu, mis sellesse väiksesse riiki mahub. Arvan, et ei unusta kunagi päeva, kui läksime mägedesse. All oli pime ja pilvine, kuid kui tõstukiga läbi pilvede tõusime, säras päike ja ümberringi olid ainult mäed, mille keskel pilvemeri." Samuti käisime maalilise Bledi järve ääres, kus saime ringi käia ning ümbrust imetleda. Selle järve keskel asub riigi ainus saar. Lisaks oli meil võimalus proovida kuulsat Sloveenia kreemikooki ja ronida alla 1200 trepiastet Planica maailmakuulsa suusahüppemäe tornist.

Viimasel päeval räägiti meile veel interneti turvalisusest ning tegime postreid, kus pidime nädala jooksul kogutud teadmisi rakendama. Iga riik sai ühe postri endaga koju kaasa võtta, et autoriõiguste kohta õpitu ka kodus meelest ei läheks. Otsustasime oma postri meie arvutiklassi paigutada, et see seal arvutis toimetades kohe silma all oleks.

Õhtul oli õpilaste ja õpetajatega pidu, kus saime väiksed kingitused ning tantsisime Sloveenia rahvatantse.

Liis ja Maria Elisabeth: "Kõige rohkem jääme igatsema kõiki toredaid inimesi, keda reisi jooksul tundma õppisime ja soovime kunagi kindlasti taas kohata, ning Sloveenia imeilusat mägist maastikku."

Järgmine kohtumine on juba veebruaris – talvises Eestis.

Maris Kerov, 11. klass. Fotod: Merike Sikk ja erakogud

Sa oled siin: Avaleht Uudised Õppetöö Erasmus+ Sloveenias