PRESSITEADE – CADrina 2025: 15. juubeliaasta festival täis põnevust, tähistamist ja tulevikku vaatamist

25. aprillil Kadrina Keskkoolis toimunud 15. juubeliaasta IT- ja nutifestival CADrina tõi taas kord esile noorte inseneeriaoskused, loovuse ja sihikindluse. Festival, mis kasvas välja 2010. aasta esimesest joonestusvõistlusest, on tänaseks kogu Eestis ja kaugemalgi ainulaadne noorte tehnoloogiahuvi toetav sündmus.

CADrina ei ole pelgalt võistlus – see on idee, mis ühendab inseneeriahariduse väärtustamise, noorte võimaluste avardamise ja kogukondliku ettevõtlikkuse. “Kui 15 aastat tagasi algas see joonestusvõistlusena, siis on nüüdseks saanud sellest hariduse ja elu kokkupuutepunkt,” ütles Kadrina Keskkooli direktor Evelin Teiva festivali finaalõhtul. Seda kinnitas ka Kadrina vallavanem Kairit Pihlak, kes tõi esile: “See on meie kogukonna suur sündmus, mida oodatakse terve aasta vältel.”

Festivali finaali võistlus pakkus adrenaliini ja pinget viimase hetkeni – esimest ja teist kohta lahutas järjekordselt vaid üksainus punkt. Selle aasta parimaks krooniti Kadrina Keskkooli tiim TUBLIMAD (Siim Kruusmann, Klara Kiur ja Mihkel Eslon, juhendaja Holger Bremen). Järgnesid tiimid Tudengivormel (TalTech) ja Tõkatõka (Tallinna Tehnikakõrgkool), kellele jagus samuti ohtralt tunnustust nutikate lahenduste ja tugeva esituse eest. Neljanda kuni kuuenda koha hõivasid tiimid Ekstruudime kõik (Kadrina Keskkooli vilistlased), Kyber (Pärnumaa Kutsehariduskeskus) ja Vennad Grimmid (Kadrina Keskkool) – kõik andsid endast parima ja lõid kaasa CADrina vaimus: teadmiste ja loovuse sümbioosis.

Lisaks põhivõistlusele toimusid terve nädala vältel kõikidele õpilastele erinevad tehnoloogia ja robootika alaseid töötoad, arutelud ja kohtumised oma ala tippudega. Traditsiooniliselt oli võimalik finaalpäeval kaasa elada CADcup korvpallivõistlusele ning meeleolukatele esinejatele. Õhtu lõpetas selle aasta hip-hop/rap artist säm.

Tänavune CADrobotics tõi Kadrinasse esmakordselt ka First Lego League Explore (FLL Explore) näituse. Kuigi Lego klotsid on juba ammu tuntud ja armastatud, lisanduvad nüüd nende võimalustele mootorid ning noorte piiritu loovus. FLL on üleilmne haridusprogramm, kus igal aastal seatakse noortele uus teema, mille põhjal nad otsivad innovaatilisi ja loovaid lahendusi. Selle aasta teemaks oli Submerge ehk “Sukeldumine süvavetesse”.

Ürituse eestvedaja Kati Raudla sõnul on tema eesmärk hoida lastes elus kirge ja huvi inseneeria vastu, süüdates selle juba koolieelikute ja noorema kooliastme lastes. „Läbi mängu ja loovuse sünnivad tuleviku teadus- ja tehnikaimed,“ rõhutas Raudla, lisades, et tänapäeva lapsi pole lihtne vaimustada, kuid Lego klotsid koos mootoritega suudavad endiselt pakkuda rõõmu ja inspireerida noori looma.

CADroboticsi päevaosa vedas Kadrina Keskkooli õpilane Andrus Salusoo, kelle sõnul pakkus üritus talle väärtusliku kogemuse: „Mitu kärbest ühe hoobiga – sain käe valgeks kolme meeskonna juhendamisel ning proovisin kätt ka ürituse päevajuhina,“ kirjeldas ta oma esimesi samme korraldusmeeskonnas.

Kooli ja lasteaia koostöö osas on positiivne ka Kadrina Lasteaed Sipsik direktor Anu Faelmann-Klaus: “Mul on lasteaiajuhina väga hea meel, et Cadrina on sündmus, kus kogukonna haridusasutused teevad head koostööd! Ühiselt tegutsetakse, et lastele põnevaks õppimiseks ja avastamiseks võimalusi luua. CADrina tegevused ja CADrobotics on lasteaiapere jaoks alati oodatud üritus. Selleks valmistutakse hoolega. Suured tänud koolile, et saame sellest osa ja olete ka meid kaasanud” .

Erilise tähelepanu all oli sel aastal taastuvenergia ja selle roll tuleviku inseneerias. CADrina hariduspaneel käsitles taastuvenergeetika võimalusi ja väljakutseid, arutledes, kuidas Eesti rohepööre saab järgmisele tasemele viia ning milliseid karjäärivõimalusi pakub taastuvenergia noorele insenerile. Arutleti ka, kuidas tuul, päike ja insenerid saavad ühiselt maailma muuta.

Paneelis osalesid valdkonna juhtivad eksperdid ja noored insenerid – Ivo Palu, taastuvenergeetika ekspert ja TalTechi professor; Veljo Konnimois, Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees; Arvi Hamburg, Eesti Teaduste Akadeemia energeetikanõukogu esimees; Brenda Pent, TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika üliõpilane; Marii Karell, ajakirjanik ja teaduslugude vahendaja; Ettevõtte Enefit taastuvenergia arenduste juht Johann-Gustav Lend ning Kadrina Keskkooli esindaja ja aasta gümnaasiumiõpetaja Raimo Maasik.

Juubeliaasta õhtujuhtidena hoidsid meeleolu üleval tuntud teleajakirjanikud Anna Pihl ja Anne Mari Saks, aukülalisena inspireeris publikut Raul Rebane, kes rõhutas oma kõnes noorte loovuse ja sihikindluse tähtsust Eesti tulevikule.

CADrina on aastate jooksul olnud kohtumispaik, kus saavad kokku koolid, ettevõtted ja tehnoloogiavaldkonna eestvedajad. Tänu kõigile toetajatele ja sponsoritele, kes keeruliste aegade kiuste panustavad noorte arengusse, oli võimalik ka tänavu korraldada sündmus, mille mõju ulatub kaugele väljapoole Kadrina Keskkooli seinu.

“Olgu CADrina elav tõestus sellest, kuidas üks idee, üks kool ja üks kogukond võivad muuta maailma. Meie lugu on inspireeriv meeldetuletus, et väikestest algustest sünnivad suured unistused,” lausus Evelin Teiva finaalõhtu lõpetuseks.

Elagu CADrina! Elagu haridus, mis loob tulevikku!

Tutvu CADrina fotogaleriiga (täieneb) SIIN. Fotograaf Ain Liiva.
CADrina 2025 finaalürituse otseülekannet saab järele vaadata SIIN


Vaata, mis on uut Kadrina valla kodulehel

Euroopa Liidu struktuurifondid

Erasmus+

Haridus- ja Noorteamet

Tartu Ülikool

Tallinna Tehnikaülikool

Eesti Lennuakadeemia

Tervist edendavad koolid (TEK)

VEPA Käitumisoskuste Mäng

ProgeTiigri programm

Kiusamisvaba Kool

KiVa programm

Ettevõtlik Kool
EMU logo transparent 01 TLU

unescologotulevikukool

Kadrina Keskkool otsib oma meeskonda klassiõpetajat, eesti keele ja kirjanduse õpetajat, matemaatikaõpetajat, füüsika õpetajat ja psühholoogi. Pakume tööd