Selle aasta jaanuaris ja veebruaris viis 8.d klass läbi ühe ettevõtliku koostööprojekti, mille eesmärgiks oli tutvuda Lääne-Viru Toidupanga tegevuse ja töökorraldusega, teha head ja saada vabatahtliku töö kogemus. Kõik 8.d klassi õpilased käisid vähemalt korra toidupangas vabatahtlikuna abis. Ühtekokku töötasime toidupangas viiel õhtul, iga kord 3,5 tundi.
Eesti Toidupank on heategevuslike toidupankade võrgustik ja selle asutaja ning tegevjuht on Piet Boerefijn. Toidupanga põhiliseks eesmärgiks on toidu päästmine. Lääne-Viru Toidupank asub Rakveres Jaama puiesteel ja sealsed töötajad ning vabatahtlikud teevad kõik selleks, et erinevates toidupangaga koostööd tegevates poekettides üle jääv, aga veel kõlblik toit ei läheks ära viskamisele, vaid jõuaks abivajajateni. Lisaks korraldab toidupank toidukogumispäevi ning võtab vastu rahalisi annetusi, mille eest ostetakse erinevaid kuivaineid. Toitu saab annetada ka toidupoodides asuvatesse annetusautomaatidesse.
Mida me siis täpsemalt tegime?
Iga kord saime kõigepealt detailse ülevaate toidupanga tegevusest ja töökorraldusest. Seejärel aitasime komplekteerida erinevate Lääne-Virumaa valdade abi vajavate leibkondade toidupakke. Niisamuti saime toidupoodidest saabuvat toitu kaaluda, sorteerida, hoiustamiseks markeerida ja õhtuseks toiduväljastamiseks valmis panna. Lisaks korrastasime riiuleid ja paigutasime neile asju. Soovijad said ka toidupanga bussijuhiga toidukorjeringidel käia.
Mida me teada saime, kogesime, märkasime?
Saime teada, et Eestis läheb toitu päris palju raisku ning selle teemaga ei tegeleta veel nii süvitsi kui mujal Euroopas. Aga me kogu aeg areneme ja saame selles paremaks! Märkasime, et väga palju jõuab õhtustelt toidukorjetelt toidupanka saiatooteid ja erinevaid pirukaid. Teame nüüd, et ’kõlblik kuni’ märget kasutatakse kiirestiriknevatel toitudel, ’parim enne’ märget aga pikema säilimisajaga toitudel. Samas on päris paljud toiduained, mis on tarbimiskõlbulikud kuni 12 kuud pärast parim enne kuupäeva lõppu. Niisamuti teame, et sulatatud toitu ei tohi enam uuesti külmutada.
Õppisime targasti toidupakke tegema: need peavad olema võrdsed, mitmekesised, toitvad, kestvad ning tuleb olla kokkuhoidlik, et kõigile jaguks. Saime teada, et toidupank jagab toiduabi vastavalt sotsiaalabiosakondade nimekirjadele ning et toidupakki saades tuleb esitada isikut tõendav dokument ning anda allkiri.
Kogesime, et õhtuti on toidupangas palju sagimist. See on musternäide sellisest meeskonnast, kus igaüks teab, mida teha, teeb seda kiiresti ning efektiivselt ega unusta vahepeal ka nalja visata, et kõigil ikka tuju hea oleks. Kogesime ka heatahtlikku töö juhtimist ja nägime, kui keeruline ning aeganõudev see võib olla.
Jäime oma projektiga väga rahule. See oli peaaegu kõigile esmakordne kogemus vabatahtlikuna töötada. Ja ehkki aeg oli hiline, oli see siiski väga huvitav, põnev ja hariv. Hea tunne oli inimesi aidata!
Tänusõnad meie klassi lapsevanem Annely Sirgole, Lääne-Viru Toidupanga koordinaatorile, kes oli pikemalt mõtlemata nõus aitama meie ideed ellu viia! Tervitused ka kõigile teistele toidupanga toredatele ja sõbralikele vabatahtlikele ja bussijuhile! Ning loomulikult kõigile 8.d klassi lapsevanematele suur tänu heakskiidu ja abi eest!
8.d klass ja klassijuhataja Kaire King








