Detsembrikuus (4.12-16.12) oli Maailmanädalate raames Kadrina Keskkooli raamatukogu väikeses klassis ja B korpuse koridoris üleval põnev Tartu loodusmaja poolt koostatud näitus “Kapist välja – riided ihu ja ilma vahel”.
Näitust külastas palju õpilasi alates esimesest kuni kaheteistkümnenda klassini erinevate õpetajate juhendamisel. 9. c klassi õpilasi juhendasid näituse külastamisel Laura Stüf ja Sandra Kruglova, kelle praktilise töö üheks osaks oli ka näituse ülespanek ja mahavõtmine koos juhendajaga.
Koridoris asuvas stendidega näituseosas oli võimalik saada palju teadmisi rõivaste kohta – oli ülevaade nende valmistamise peamistest tehnoloogiatest ja toorainest. Näitusega tutvudes said külastajad teada, et rõivaste valmistamisel on suur jälg keskkonnale. Meie riiete valmistamiseks kulub palju maad, energiat, vett ja maavarasid. Näiteks 1 kg puuvilla kasvatamiseks kulub kuni 10 000 liitrit vett. Palju vett kulub ka kiu töötlemiseks – näiteks värvimiseks ja pleegitamiseks. Seetõttu ongi oluline, et me suudaksime pikendada rõivaste eluiga. Mitte ei osta mingit eset vaid selleks, et seda ühe korra kanda.
Raamatukogus olev näituseruum pakkus võimalust ise asju käega katsuda. Näiteks oli võimalik mikroskoobi all erinevaid kiude ja tekstiilinäidiseid vaadelda. Samuti sai uurida oma rõivaid, et teha kindlaks, kuidas on neid kõige parem hooldada. Lisaks oli võimalik villa kraasida ja nööpe riide külge õmmelda. Tore oli uurida, millisest riigist on kõige rohkem näitusekülastajate rõivaid pärit.
Lisan lõpetuseks mõned õpilaste muljed näitusest. Õpilastele näitus meeldis, see et sai palju uusi teadmisi ning oli võimalik ise uurida ja käega katsuda erinevaid materjale. Samuti kiideti näituse kujundust ning sedagi, et asjad olid lihtsasti mõistetavad. Samuti meeldis õpilastele see, et saadi uusi teadmisi, kuidas oma rõivaid paremini hooldada, et need kauem ilusana püsiksid.
Näituse kohta on võimalik lisateavet saada Tartu loodusmaja kodulehelt –https://www.tartuloodusmaja.ee/naitus-kapist-valja/
Fotod ja tekst – Kirsti Kasemets